A jóga 8 fokú ösvénye
"yogas citta vritti nirodha" - a jóga a tudat/elme (citta) ellenőrzése, igázása (yoga), a tudatfolyamatok (vritti) kioltása (nirodha) által.
Patanjali - Jóga Szútrák 1.2.
Patanjali 8 pontban összefoglalt jógáját Astanga vagy Raja jóga - ként ismerik. "Raja" jelentése: királyi, vagyis a Raja jóga a jóga királyi útja.
Az Astanga jóga célja a mentális folyamatok lecsendesítése (csitta-vritti-niródha), amely a tartós meditáció (djána) és annak elmélyülésével a megvilágosodás (szamádhi) eléréséhez vezet.
Az Astanga vagy Raja jóga 8 ága:
1. az öt szabályozó elv követése (yama): erőszakmentesség- nem-ártás (ahimsza), igazmondás és igazságosság (szatja),a tulajdon tisztelete (asztéja), önmegtartóztatás - önfegyelmezés (brahmacsarja),a birtoklásmentesség - csak a létfenntartáshoz szükséges dolgok megtartása (aparigraha);
2. az előírásoknak megfelelő önfegyelem (niyama): a külső és belső tisztaság (saucsa), a megelégedettség (szantósa), az önfegyelem (tapasz), öntanulmányozás és önnevelés a szent iratok tanulmányozása által (szvádhjája), Isten iránti teljes odaadás (Iśvara-praṇidhāna);
3. a testtartások és ülőhelyzetek (asana);
4. a légzésszabályozás (pranayama);
5. az érzékeknek az érzékek tárgyairól való visszavonása - befelé tekintés (pratyahara);
6. az összpontosítás vagy koncentráció (dharana);
7. a szemlélődés vagy meditáció (dyana) és végül...
8. a meditatív egyesülés az Abszolúttal (samadhi);
Felh. irodalom: Patanjali Jóga Szútrák pszichológiája Szerk.: Bakos Attila és Osváth Diána Danvantara Kiadó Bp. 2017.
ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ